Dlaczego Polacy przestają czytać książki?

W wielu mediach pojawia się informacja o tym, że czytelnictwo w Polsce spada w zatrważającym tempie. Nie tylko coraz mnie chętnie czytamy, ale też rzadziej kupujemy książki, a nawet rzadziej odwiedzamy księgarnie. Dlaczego tak jest i co można z tym zrobić?

O zaletach czytania nie należy przekonywać nikogo, kto regularnie czyta – interesująca książka jest o wiele lepszą rozrywką niż oglądanie telewizji czy zabawa telefonem. Niestety, z jakiegoś powodu ludzie wolą właśnie ten sposób spędzania czasu aniżeli czytanie ciekawych książek. Warto wiedzieć, że już pół godziny czytania książki może ukoić nerwy i zredukować poziom stresu niemal do zera. Podczas czytania książek przenosimy się w zupełnie inny świat – litery i zapisane kartki przenoszą nas tam, gdzie są obecnie bohaterowie powieści, a my na dobrą chwilę możemy oderwać się od codziennych zmartwień i problemów. Kto z nas nie miał kiedyś sytuacji, kiedy to książka wciągnęła go bez reszty i do rzeczywistości wrócił dopiero wtedy, kiedy skończył czytać ostatnią stronę danej książki? Przyczyny, dla których Polacy przestają czytać książki, są różne. Najczęściej jest to po prostu brak czasu i energii – po pracy myślimy tylko o tym, aby zdrzemnąć się przed telewizorem. Warto jednak zmienić myślenie – najlepszy relaks to właśnie ciekawa książka. To przy niej możemy odpocząć.

Choć brak czasu i energii to permanentny problem wielu Polaków, nie każdy z nich chce rezygnować z czytania książek. Warto walczyć o poziom czytelnictwa, czytając samodzielnie, czytając dzieciom, a także kupując rodzinie i znajomym interesujące, zgodne z ich zainteresowaniami książki.